Heroja Luna 2, 31000 Užice
031/515-777
http://www.vodovod-ue.co.rs/
Prvi savremeni vodovod u Užicu izgrađen je već daleke 1938.godine. Kao izvorište vodovoda kaptirano je Živkovića vrelo koje se nalazi u Vrelima, a čija je izdašnost 23 l/sec.Užice je tada brojalo 7.500 stanovnika.Sredinom pedesetih godina grad je već imao oko 17.000 stanovnika, pa je 1956. godine ovo izvorište prošireno zahvatanjem Ćebića vrela..Početkom šezdesetih godina prošlog veka grad već ima 22.000 stanovnika pa se pristupilo daljem proširenju izvorišta izgradnjom bunara i crpne stanice u Turici. Razvoj industrije neminovno je imao za posledicu povećanje gradskog stanovništva i otuda i stalni deficit u kvalitetnoj vodi za piće. Zbog toga se 1974. godine pristupa modernizaciji izvorišta u Turici izgradnjom infiltracionih bazena i novih bunara sa kaptažnim drenažnim galerijama. U 1977.godini izgrađen je vodovod Potočanje kod Sevojna kapaciteta oko 30 l/sec zahvatanjem vode vrela Potočanje. Sa izgradnjom vodovoda Potočanje, kapaciteti svih izvorišta iznosili su oko 180 l/sec , a grad koji je i dalje bio u ekspanziji brojao je oko 40.000 stanovnika.Od tog broja građana, koji su živeli na području grada Užica i naselja Sevojno, jedva da je njih oko 20.000 imalo snabdevanje iz gradske vodovodne mreže. Zbog toga se se pristupilo dugoročnom rešenju vodosnabdevanja grada i prigradskih naselja i usvojena je koncepcija formiranja akumulacije u području sela Vrutci. Izgradnja brane Vrutci okončana je 1986. godine i time je Užice rešilo problem snabdevanja kvalitetnom vodom, ali i značajnom zaštitom grada od poplava.
Brana Vrutci izgrađena je na ulazu u klisuru reke Đetinje, 12 km uzvodno od Užica. Betonska lučna brana je kupolastog tipa, građevinske visine 77 m i dužine u kruni 241 m. Debljina kupole brane u dnu je 10,71 m, a u kruni 3,01 m. U branu je ukupno ugrađeno 83.200 m3 betona, a što se tiče akumulacije ukupna zapremina je 54 miliona m3.
Kapacitet postrojenja je 400 l/sec sa mogućnošću proširenja do 800 l/sec. Postrojenje se u osnovi sastoji iz kombinovanog objekta flokulator-taložnica tipa pulzator i iz brzih gravitacionih peščanih filtera. Laboratorijska kontrola procesa je neprekidna u toku 24 časa, a rade se hemijske i bakteriološke analize. Iz postrojenja Petar Antonijević kvalitetnom, hemijski i bakteriološki ispravnom vodom snabdeva se 91% potrošača, a 9% potrošača dobija vodu iz izvorišta Živkovića vrelo i Potočanje.
Da bi se zadovoljile potrebe celokupnog stanovništva i privrede, izgrađen je veoma složen distributivni sistem što užički vodovod svrstva među veoma specifične i složene sisteme vodosnabdevanja. Konfiguracija terena i širenje grada po okolnim brdima uslovili su izgradnju brojnih rezervoara, pumpnih stanica, hidro stanica i razgranate mreže cevovoda.
Svih 29 rezervoara smeštena su na sedam visinskih zona kako je podeljena mreža vodosnabdevanja grada Užica. Međutim, i svaka zona je izdeljena na manje celine (podzone) u zavisnosti od vrste dopremanja vode do potrošača i slobodno se može reći da užički vodovodni sistem ima 27 visinskih celina vodosnabdevanja. Sve ove specifičnosti uslovljavaju niz prepumpavanja vode pa je deo sistema 11 pumpnih stanica i 8 hidro stanica, a mreža cevovoda iznsi 170 kilometara.
Račune koje ste dobili putem Plativoo aplikacije sada možete podeliti sa članovima domaćinstva, prijateljima, partnerima ukoliko su i oni korisnici Plativoo aplikacije. Ukoliko nisu, pozovite ih da postanu.
Plativoo tim aktivno radi na povezivanju Plativoo platforme sa e-banking aplikacijama domaćih banaka. Odmah po povezivanju, korisnici Plativoo-a će moći jednokratno da povežu svoju banku sa Plativoo platformom te će ubuduće svoje račune moći da plaćaju na klik dirketno sa svog računa.