Požarevac, Trg Radomira Vujovića 2 - prizemlje
12 542 785
https://www.toplifikacija.rs/bkp/istorija.html
Javno preduzeće "Toplifikacija" Požarevac jedno je od najuspešnijih preduzeća u Braničevskom okrugu, a verovatno i šire. Rezultat toga je da Požarevac ima najkvalitetnije, najracionalnije i najjeftinije grejanje u Srbiji.
Gradovi Požarevac i Kostolac imaju tako dobro grejanje zahvaljujući činjenici da se energija za njihov toplovodni sistem dobija iz Termoelektrana "Kostolac. Sama ideja o tolifikaciji koja bi se oslanjala na energiju iz termoelektrana postoji verovatno od kako su one izgrađene, ali su konkretni koraci po tom pitanju pokrenuti početkom 80-tih godina prošlog veka. Ovaj kraj raspolaže neprocenjivim energetskim resursima od šireg značaja. Energetska kriza aktuelizovala je potrebu da se energetski potencijali racionalno koriste i to u prvom redu putem kombinovane proizvodnje toplotne i električne energije. Ovim se kao prvo povećava stepen racionalnosti korišćenja uglja kao primarnog energetskog resursa i racionalnije rešava pitanje grejanja dva grada i supstitucije uvoznih energenata ( nafta, njeni derivati i gas) domaćim ugljem, koji se do tada koristio ipak na nedovoljno racionalan način.
Ozbiljnije na realizaciji te ideje počelo je da se radi tek početkom pretposlednje decenije dvadesetog veka. Tada je (početkom 1980-tih) odlučeno da se izgradnji jedinstvenog, centralnog, grejanja u Požarevcu pristupi u dva pravca: prvo da se izgradi jedinstvena gradska mreža u Požarevcu i da se ona poveže sa energanama Mesne industrije Požarevac i Fabrike šećera Požarevac, kao privremenim izvorima toplote i drugo da se pristupi izgradnji vrelovoda Kostolac-Požarevac i neophodnim prilagođavanjima u samim kostolačkim termoelektranama, koje bi dakle trebalo da budu trajni izvor topolotne energije.
Bio je to pionirski i za Požarevac kapitalni posao, koji je trajao neočekivano dugo, jer je krajem osamdesetih i početkom devedesetih godina došlo do raspada države SFRJ, raspada koji je doneo ratove, besparicu, hiperinflaciju i čitav niz drugih veoma ozbiljnih problema.
Period energetskog embarga, političke i ekonomske krize pokazao je međutim i koliko je bilo pametno što je Požarevac rešavanje svog centralnog grejanja, koje je kao takvo svakako jedno od ključnih pitanja za svaki grad i svaku zajednicu, vezao za Termoelektrane "Kostolac" i domaći energent, domaći ugalj, namesto za uvozne energente koji su i dosta skuplji i pokazalo se pokatkad i nepouzdani. Domaći ugalj iz koga se u termo-postrojenjima dobija električna energija, upravo, u Termoelektranama "Kostolac" najracionalnije se koristio i za dobijanje toplotne energije. Od jednog kilovata električne energije u samim termoelektranama dobija se pet kilovata toplotne energije.
IZVOR TOPLOTNE ENERGIJE - TE KOSTOLAC
Sistem toplifikacije Požarevca realizovan je onako kako je i projektovan. Izgrađena je jedinstvena gradska mreža koja je 1987. godine priključena na energanu u MIP-u, kojoj se prema potrebi priključivala i susedna energana u Fabrici šećera. Na taj način odmah u startu eliminisano je desetak gradskih kotlarnica koje su i više trošile i daleko više zagađivale okolinu. Iste godine i formalno je osnovana radna organizacija "Toplifikacija" Požarevac kao samostalni privredni subjekt, "od posebnog društvenog interesa". Bio je to završetak prve faze toplifikacije Požarevca. Bez prekida nastavljeno je dalje širenje gradske mreže.
Paralelno sa tim obimnih poslovima u samom gradu krenulo se na prilagođavanje kostolačkih termoelektrana potrebama toplifikacionog sistema, kao i na izgradnju vrelovoda Kostolac - Požarevac. Bio je to ogroman posao koji je zahtevao mnogo truda, mnogo inženjerskog znanja i naravno mnogo sredstava. Bio je to i posao tokom koga je stasala generacija majstora, tehničara i inženjera koji su gotovo svakodnevno na licu mesta bili
prinuđeni da rešavaju probleme sa kojima se do tada malo ko u ovoj zemlji susretao. Ono što je tada naučeno pomoglo im je i još uvek im pomaže da održavaju taj složeni sistem, da ga neprekidno šire srazmerno materijalnim i drugim mogućnostima i da jednu kvalitetnu, lepo zamišljenu ideju pretvore u najuspešniji sistem takve vrste u ovoj zemlji.
Procene rezervi uglja u kostolačkom ugljenom basenu govore da ako bi se trošio ovim tempom kojim se danas troši - onda uglja ima dovoljno bar za još sto, pa i više godina. U istom tom periodu trajaće i toplifikacioni sistem na način na koji on danas postoji i radi.
OSNIVANjE RADNE ORGANIZACIJE "TOPLIFIKACIJA " POŽAREVAC
Prema raspoloživim podacima 17.7.1987. godine osnovana je Radna organizacija "Toplifikacija" Požarevac, kao samostalna organizacija od posebnog društvenog interesa. Delatnost:
-upravljanje toplifikacionim sistemom, održavanje primarne i sekundarne mreže, kao i distribucija toplotne energije.
-projektovanje i izvođenje radova iz zbog termo-tehničkih i energetskih postrojenja I vršenje tehničkog, stručnog nadzora inženjering poslovi.
Sedište firme je u Požarevcu. nj. Trgu Radomira Vujovića broj 2.
Račune koje ste dobili putem Plativoo aplikacije sada možete podeliti sa članovima domaćinstva, prijateljima, partnerima ukoliko su i oni korisnici Plativoo aplikacije. Ukoliko nisu, pozovite ih da postanu.
Plativoo tim aktivno radi na povezivanju Plativoo platforme sa e-banking aplikacijama domaćih banaka. Odmah po povezivanju, korisnici Plativoo-a će moći jednokratno da povežu svoju banku sa Plativoo platformom te će ubuduće svoje račune moći da plaćaju na klik dirketno sa svog računa.