184239188
http://nitoplana.rs/
Prva centralna grejanja u Nišu su uvedena 1930. godine, kada su se grejale najvažnije institucije u gradu, kao što su Dom zdravlja, Trgovačka akademija i Berza rada. Nakon Drugog svetskog rata je pitanje grejanja je stavljeno u drugi plan, a prioritet je bio obnova stambenog fonda. Međutim, kada su rešeni osnovni problemi u gradu javlja se i potreba da se dostigunu evropski standardi u oblasti stanovanja, gde je centralno grejanje jedan od bitnih preduslova.
Prvi Program toplifikacije je urađen 1973. godine, kada je donešena odluka o Toplanama i mrežama toplotne energije za područja grada Niša i Niške banje. Donošenjem ove Odluke i osnivanjem Gradske toplane, stvaraju se uslovi za uvođenje daljinskog sistema grejanja u gradu.
Godine kada je preduzeće osnovano postojalo je preko 100 pojedinačnih i 6 blokovskih kotlarnica snage od 1MW do 6 MW. U periodu od 1960. do 1973. su izgrađene 94 kotlarnice. Tako da je 1973. godine kapacitet toplotnih izvora bio 22,62 MW. On je zagrevao 104.951 metara kvadratnih stambene površine i 9.327. metara kvadratnih poslovnog prostora.
U skladu sa Programom toplifikacije, izgrađene su dve toplane "Krivi vir" koja se gradila u tri faze a gradnja je završena 1986. godine, a druga toplana je toplana "Jug", izgradnja obe toplane je bila u periodu od 1975. do 1995. godine.
Od 1973. godine se krenulo sa priključivanjem sambeno-poslovnih objekata na centralni daljinski sistem grejanja. Počelo se sa gašenjem kotrarnica. Od 1986. godine počinje dinamičan razvoj grada, a uporedo sa tim se čine veliki napori da se broj kotlarnica svede na minimum i korisnici priključe na gradski toplovod. Postojalo je svega 12 pojedinačnih kotlarnica 1995. godine.
Danas Gradska toplana zagreva 1.581.053,36 kvadratnih metara stambenog prostora i 377.144,07 metara kvadratnih.poslovnog prostora. Osim pomenute dve Toplane počela je sa radom i treća, Toplana "Majakovski" kapaciteta 14 MW. Ukupna snaga toplovodnih izvora je 254MW.
Obračun isporučene toplotne energije preduzeće vrši po kvadratnom metru površine koja se greje, a inovacija koja se očekuje u budućnosti jeste uvođenje tarifnog sistema naplate prema količini isporučene toplotne engergije, gde će se svakom korisniku obračunavati količina utrošene toplotne energije.
Račune koje ste dobili putem Plativoo aplikacije sada možete podeliti sa članovima domaćinstva, prijateljima, partnerima ukoliko su i oni korisnici Plativoo aplikacije. Ukoliko nisu, pozovite ih da postanu.
Plativoo tim aktivno radi na povezivanju Plativoo platforme sa e-banking aplikacijama domaćih banaka. Odmah po povezivanju, korisnici Plativoo-a će moći jednokratno da povežu svoju banku sa Plativoo platformom te će ubuduće svoje račune moći da plaćaju na klik dirketno sa svog računa.