011 8120-060
http://www.jpkp.rs
Preduzeće je osnovano 1937. godine radi pružanja osnovnih komunalnih usluga, u zavisnosti od uslova odnosno društvenih prilika Preduzeće se organizovalo odnosno transformisalo. Sve do 1974. godine poslovalo je kao jedinstveno preduzeće "Budućnost". Od 1974. godine, na osnovu Zakona o konstituisanju i upisu u sudski registar OOUR, Preduzeće je transformisano u Radnu organizaciju za komunalnu privredu "Lazarevac" sa svojim osnovnim organizacijama:
OUR Vodovod i kanalizacija, OUR Stambena delatnost, OUR Komunalna delatnost i RZ Zajedničke službe. Godine 1986. vrše se statusne promene preduzeća na taj način što OOUR-i prestaju da postoje, a radna organizacija postaje jedinstvena sa jedinicama udruženog rada bez posebnog obračuna poslovanja.
Donošenjem zakona o komunalnim delatnostima 1989. godine Skupština opštine Lazarevac, kao Osnivač, donosi odluku o transformaciji Radne organizacije za komunalnu privredu "Lazarevac" u Javno preduzece za komunalnu privredu "Lazarevac" (JPKP "Lazarevac").
Istorijski razvoj vodosnabdevanja Organizovano vodosnabdevanje naselja Lazarevac počelo je 1938 godine. Iz kopanog bunara dubine 10m ("Pantin" bunar kod ciglane), sirova voda je potiskivana u mrežu do potrošača i rezervoara (lokacija ispod "stare" robne kuće). Prva rekonstrukcija vodovoda izvršena je 1948 godine intervencijom na izvorištu, a zatim izgradnjom novog rezervoara zapremine 110m3 na lokaciji "Vrtić". Potom 1962 godine varošica dobija novi vodovod. Na lokaciji "Očaga" formirano je novo izvorište korišćenjem aluvijalne izdani. Izgrađeno je postrojenje za prečišćavanje vode kapaciteta 25 l/s i rezervoari "Vrtić"(V=750m3) i "Dren"(V=200m3). U naselju se razvija distributivna mreža u dve visinske zone.
U ovom periodu postojeći vodovod nije imao dovoljan kapacitet da podmiri potrebe u vodi stanovništva i privrede, tako da se pristupilo iznalaženju novih količina vode uključivanjem novih izvorišta. Raspoložive količine za potrebe dugoročnijeg snabdevanja vodom identifikovane su na području Nepričave.
U toku 1981 godine otvoreno je novo izvorište "Nepričava". Izgrađeno je 6 eksploatacionih bunara od kojih su 4 radna, a 2 bunara su u aktivnoj rezervi. Iz ovih bunara prosečno se zahvatalo oko 60 l/s. Procenjeno je da izvorište ima kapacitet od 200 l/s, dok je današnji kapacitet oko 130 l/s. Zahvat vode se vršio bunarskim potopljenim pumpama koje su vodu potiskivale direktno u grad. Sirova voda se od 1989 godine prečišćava na postrojenju za prečišćavanje vode "Nepričava". Tehnološki postupak je aeracija, filtracija i dezinfekcija. Uz postrojenje je napravljen rezervoar čiste vode zapremine od 2.000m3. Takođe je izgrađen i dovod vode od izvorišta do grada, tj. do rezervoara "Vrapče brdo" i rezervoara "Vrtić". Na cevovod su priključena naselja sa teritorije Opštine Lajkovac na 13 lokacija. Pored užeg gradskog područja Lazarevac iz ovog vodovodnog sistema napajaju se i prigradska naselja Petka, Šopić, Stubica, Šušnjar, Lukavica, Dren, Burovo, Kolubara metal i usputni potrošači u Vreocima.
U toku 1983 godine pristupilo se izradi tehničke dokumentacije za rekonstrukciju vodovodne mreže, jer je stara mreža projektovana 1959 godine i imala je mali kapacitet 23,51 l/s.
Postojeći kapacitet iz Nepričave nije bio dovoljan za redovno snabdevanje vodom, pa su bile uvedene restrikcije koje su trajale i preko 10h dnevno. U cilju obezbeđenja redovnog snabdevanja vodom, započete su aktivnosti na otvaranju novog izvorišta sa izgradnjom novih objekata.
U junu 1998 godine počelo se sa eksploatacijom vode iz međuslojne izdani na prostoru Vreoca - ušće reke Peštan u Kolubaru. Projektovani kapacitet ovog izvorišta je 200 l/s, dok se sada koristi do 130 l/s. Voda se iz bušenih bunara transportuje na postrojenje za prečišćavanje vode na lokaciji "Očage" u Lazarevcu.
Grad Lazarevac u cilju zadovoljenja potreba u kvalitetnoj vodi za piće stalno proširuje izvorišta . Buše se novi bunari, a stari regenerišu.
Zakonski okviri Kako je JPKP "Lazarevac" osnovano kao javno preduzeće za obavljanje komunalnih delatnosti to se u uređenju poslovanja primenjuju sledeći propisi:
Zakon o javnim preduzećima i obavljanju delatnosti od opšteg interesa (Sl. gl. RS 25/02-107/2005) Zakon o sredstvima u svojini Republike Srbije (Sl. gl. RS 53/95, 3/96 - ispravka 54/96, 32/97) Zakon o komunalnim delatnostima (Sl. gl. RS 16/97, 42/98) Odluka o prečišćavanju i distribuciji vode (Sl. list Grada Beograda 23/2005) Odluka o merama i zaštiti vodovodnog sistema i načinu naplate naknade za utrošenu vodu (Sl. list Grada Beograda 7/2003) Odluka o vodovodu i kanalizaciji (Sl. list Grada Beograda 19/79) Zakon o sahranjivanju i grobljima (Sl. gl. RS 53/93 - 101/2005) Odluka o uređenju i održavanju groblja i sahranjivanju (Sl. list Grada Beograda 27/02) Odluka o snabdevanju grada toplotnom energijom (Sl. list Grada Beograda 30/86) Odluka o snabdevanju toplotnom energijom u Lazarevcu (Sl. list Grada Beograda 15/96) Odluka o pijacama (Sl. list Grada Beograda 9/01) Odluka o održavanju čistoće (Sl. list Grada Beograda 27/98) Odluka o načinu plaćanja komunalnih usluga na teritoriji grada Beograda (Sl. list Grada Beograda 24/03) Odluka o uređivanju i održavanju parkova, zelenih i rekreacionih površina (Sl. list Grada Beograda 2004)
Račune koje ste dobili putem Plativoo aplikacije sada možete podeliti sa članovima domaćinstva, prijateljima, partnerima ukoliko su i oni korisnici Plativoo aplikacije. Ukoliko nisu, pozovite ih da postanu.
Plativoo tim aktivno radi na povezivanju Plativoo platforme sa e-banking aplikacijama domaćih banaka. Odmah po povezivanju, korisnici Plativoo-a će moći jednokratno da povežu svoju banku sa Plativoo platformom te će ubuduće svoje račune moći da plaćaju na klik dirketno sa svog računa.