JKP „Komunalprojekt“ Bačka Palanka
021 755 0 113
http://www.komunalprojekt.rs/
Istorijski podaci govore da je područje na kojem se nalazi bačkopalanačka opština, a posebno grad Bačka Palaka, od postojanja bilo interesantno kao čovekovo stanište. Brojni su tragovi čovekovog prisustva već dvadesetak hiljada godina.
Opština Bačka Palanka po poslednjem popisu stanovništva ima 55 528 stanovnika, a teritorijalno zahvata površinu od 579km2.
Početak organizovanog vodosnabdevanja Bačke Palanke vezuje se za 1962. godinu kada se započelo sa radovima izvođenja objekta na izvorištu „Mali vodovod“. Ukupno je bilo izvedeno 6 bunara na izvorištu „Mali vodovod“ na tri lokaliteta i to: „Centar“, „Železnik“ i „Vašarište“.
Godine 1964. puštena je u pogon crpna stanica u centru grada sa razvodnom vodovodnom mrežom dužine oko 9km. Dalje je vršeno sukcesivno proširenje – dogradnja vodovodne mreže aktiviranjem novog izvorišta „Ristića put“ koje danas pokriva čitavo naselje i ukupne je dužine oko 140km, dok je u naseljenim mestima distribucija pijaće vode ostvarena cevovodima ukupne dužine 120km.
godine, 1. aprila osnovano je prvo Komunalno preduzeće u Bačkoj Palanci pod nazivom „Zavod za komunalna i stambena pitanja“ koje je pod tim imenom poslovalo sledeće 4 godine. U januaru 1969. godine preduzeće menja ime i sledećih 10 godina posluje pod imenom „Zavod za urbanizam, komunalne i stambene poslove“. 1979. godine menja se način poslovanja našeg preduzeća gde sama interna organizacija počinje da biva po OOUR – ima (osnovnim organizacijama udruženog rada). Tadašnji pun naziv glasio je „Radna organizacija za projektovanje, komunalne i građevinske poslove Komunalprojekt“, gde se prvi put u nazivu preduzeća dodaje reč KOMUNALPROJEKT. U sklopu su bila istaknuta tri OOUR- a i to su: OOUR „Vodovod“, OOUR „Komunalac“ i OOUR „Plan“.
Od 1989. do 1992. godine današnji JKP „Komunalprojekt“ posluje pod nazivom „Posebno Društveno Preduzeće za komunalne delatnosi i projektovanje“, a od 1992. godine pa sve do danas pun naziv preduzeća jeste Javno Komunalno Preduzeće „Komunalprojekt“ čiji je osnivač Opština Bačka Palanka.
Danas JKP „Komunalprojekt“ predstavlja neospornog domaćina Opštine Bačka Palanka, koje se brine o svemu onome što čini životnu svakodnevnicu. Pretežna delatnost JKP „Komunalprojekt“ – a je eksploatacija, prečišćavanje i distribucija vode. Samim tim preduzeće stavlja akcenat na vodosnabdevanje, ali ništa manje ne pridaje značaju ostalim delatnostima kojima se bavi.
Vodom snabdevamo više od 20 000 domaćinstava dok, istovremeno, upravljamo otpadnim vodama, svakodnevno odnosimo i deponujemo komunalni otpad, upravljamo pijacama, grobljima, azilom za pse, održavamo našu opštinu čistom i zelenom, ali takođe i vršimo naplatu i održavanje parkinga, kako u gradu tako i u preostalih 13 naseljenih mesta naše opštine.
JKP „Komunalprojekt“ je tokom svog postojanja promenio više od 20 direktora, a danas tu funkciju obavlja Aleksandar Bogunović.
Dnevno se u proseku proizvede 7 500 m3 vode u gradu, što je oko 86 litara vode u sekundi, a u naseljenim mestima 4 100 m3 odnosno 47 litara po sekundi. Eksploatacija sirove vode vrši se putem 18 dubokih i 2 plitka bunara sa izvorišta „Ristića put“ do projektovanog kapaciteta od 125 litara u sekundi. U srednjeročnom i dugoročnom planu ovo izvorište će biti prošireno sa izvorištima „Ristića put“ Zapad i „Ristića put“ Istok i da će se obezbediti eksploatacija sirove vode koja će zadovoljavati u potpunosti populacioni i industrijski razvoj grada Bačke Palanke. Kvalitet vode sa pomenutog izvorišta se ispituje u „Institutu za javno zdravlje Vojvodina“ i sve dosadašnje analize pokazuju potpuno ispravnu i hemijsku i biološku ispravnost pijaće vode. Takođe se radi i analiza pijaće vode u seoskim naseljima gde je voda biološki ispravna, a hemijski nedostatci se otklanjaju tehnološko – hemijskim postupcima. 2015. godine pušteno je u pogon postrojenje za prečišćavanje pijaće vode u Despotovu kapaciteta rezervoara 100m3. Analiza gore pomenutog instituta, takođe, pokazuju potpunu hemijsku i biološku ispravnost pijaće vode.
JKP „Komunalprojekt“ u proseku deponuje preko 300m3 smeća na dnevnom nivou, što ima izuzetno veliku važnost.
Zapošljavamo više od 200 radnika koji se svakodnevno susreću sa novim izazovima. Uz prirodno povećanje obima poslovanja naše službe ispunjavaju svoje zadatke na potpuno profesionalan i krajnje korektan način, a u korist građana i preduzeća.
Račune koje ste dobili putem Plativoo aplikacije sada možete podeliti sa članovima domaćinstva, prijateljima, partnerima ukoliko su i oni korisnici Plativoo aplikacije. Ukoliko nisu, pozovite ih da postanu.
Plativoo tim aktivno radi na povezivanju Plativoo platforme sa e-banking aplikacijama domaćih banaka. Odmah po povezivanju, korisnici Plativoo-a će moći jednokratno da povežu svoju banku sa Plativoo platformom te će ubuduće svoje račune moći da plaćaju na klik dirketno sa svog računa.