Plativoo / Kompanije / JKP Čistoća Novi Sad

JKP Čistoća Novi Sad

JKP Čistoća Novi Sad

Status

U pregovorima
Putem ove stranice od kompanije JKP Čistoća Novi Sad možete zatražiti da njihove račune primate i kroz Plativoo platformu. Na taj način biće vam olakšan prijem, deljenje i plaćanje računa jer kroz Plativoo platformu sve to možete uraditi na jedan klik - bez stajanja u redovima na šalterima i pažljivog kucanja brojeva računa i poziva na broj putem e-bankinga.
Preduzeće JKP Čistoća Novi Sad je u procesu pregovora sa Plativoo platformom u cilju olakšanog prijema računa za svoje korisnike. Ukoliko želite da podržite nastojanje da račune ovog preduzeća primate i preko Plativoo aplikacije, kliknite na "Zatraži svoje e-račune" dugme a vaš zahtev će biti potvrda kompaniji da njeni korisnici žele da primaju račune putem Plativoo-a te ćete ubrzati proces.

21138 Novi Sad, Sentandrejski Put Br. 3

021/443 611

http://www.cistocans.co.rs/

Po oslobođenju 1945. godine formirana je Služba za održavanje čistoće pri Narodnom odboru Novog Sada. Pedesetak zaposlenih radnika, koji su je sačinjavali, bili su na platnom spisku Narodnog odbora Grada i uglavnom su održavali čistoću novosadskih ulica i trgova (javnih gradskih površina) čišćenjem. Ova služba je pripadala opštini i ona ju je finansirala.

Tri posleratne godine je funkcionisala Služba za održavanje čistoće, a 1948. oformljena je Komunalna ustanova sa samostalnim finansiranjem „Čistoća“ u Novom Sadu odlukom Narodnog odbora grada Novog Sada. Pored čišćenja ulica Komunalna ustanova se bavila i iznošenjem kućnog smeća, odvozom feklanih materija, hvatanjem i uništavanjem pasa lutalica, a u njenom sastavu je bila i dimničarska služba.

Posle četiri godine ova Komunalna ustanova se transformiše na predlog Saveta za komunalne poslove NOG-a u Komunalno preduzeće „Čistoća“ Novi Sad 28. 12. 1954. godine. Predmet poslovanja ovog preduzeća je: čišćenje i polivanje ulica, iznošenje smeća i fekalija, održavanje javnih klozeta i vršenje strvoderskih usluga.

U skladu sa važećim zakonima 19.01.1974. godine Komunalno preduzeće „Čistoća“ Novi Sad menja naziv u Komunalno preduzeće „Čistoća“ sa p.o. Novi Sad, a potom 26.12.1978. u Komunalna radna organizacija za održavanje čistoće „Čistoća“ sa potpunom odgovornošću, da bi 31.12.1989. godine postala Javno komunalno preduzeće „Čistoća“ sa p.o. Novi Sad.

„Čistoća“ je imala veoma loše smeštajne uslove. Tek kada je kupilo jednu manju zgradu na Podbari u ulici Pavla Stamatovića 3/a koja se sastojala od svega 6 kancelarija. 1963. godine „Čistoća“ dobija prostorije bivšeg Gradskog saobraćajnog preduzeća u Rumenačkoj ulici 48, koje su takođe bile nedovoljne za rad službi. Tu su dograđene 4 kancelarije za službu računovodstva.

Izgrađeni su iz sopstvenih sredstava, bez kredita, upravna zgrada, garaže, a rešeno je i pitanje garderobe i kupatila. U to vreme to je bila najopremljenija „Čistoća“ u Jugoslaviji posmatrajući smeštajne uslove.

Zbog potreba proširenja preduzeća nakon nekoliko godina dograđeno je još 7 boksova za magacinski prostor, radionicu, farbaru, a naknadno je napravljena i vešernica za pranje zaštitne odeće. 1983. godine izgrađen je jedan montažni objekat za kancelarije u dvorištu Preduzeća tzv. „baraka“.

Na početku održavanja čistoće gradskih ulica od opreme koristile su se samo metle, lopate, konjska zaprega. Tek 1958. godine „Čistoća“ je dobila prve kamione (svega nekoliko) marke „Praga“ za odvoz kućnog smeća, mada su se još istovremeno koristila i kola sa konjskom vučom, a i cisterna za iznošenje fekalija bila je smeštena na konjsku zapregu. Tek 1961. godine „Čistoća“ se oslobodila poslednja 2 para konjskih zaprega i potpuno motorizovala. Tada je nabavljeno i prvo specijalno vozilo za iznošenje smeća po sistemu utovara kanti marke „Bergomi“ (Italijansko vozilo iz Torina kupljeno na sajmu u Beogradu).

Pored usluga iznošenja smeća u samom Gradu „Čistoća“ je postepeno počela odvoziti otpad i iz okolnih naseljenih mesta. Prvo su velika vozila krenula u Sremsku Kamenicu 1979. godine odakle su iznosili smeće spakovano u vreće, za te poslove je nabavljen i smećar „kesaroš“.

Početkom 1981. godine smeće se počelo iznositi iz Futoga, a zatim iz Veternika 82, Adica 83, Rumenke 88, Bukovca 93, Begeča 94. godine. Po ugovoru se iznosi smeće i iz vikend naselja (Kamenjar, Popovica) i drugih mesta (Kovilj, Stepanovićevo, PTT odmaralište Brankovac).

Od vremena kada se skromno čistio samo centar Novog Sada „Čistoća“ je izrasla u pravo veliko preduzeće koje opslužuje 81.153 domaćinstva u Gradu i okolini, 1.132 preduzeća i 2.837 malih privrednika.

Nabavljeni su prvi dozeri (buldožeri) 3 komada TG-50, zatim TG-75 (2 komada), TG-140 (2 komada), kompaktor i 1994. godine najnoviji TG-220. Sredstava za održavanje deponije koju koristi „Čistoća“, a pripada Gradu, uvek je bilo malo, ali su ipak napravljeni reni bunar sa hidrantom mrežom za pranje vozila i gašenje požara na deponiji, a nedugo zatim izgrađen je higijensko-sanitarni čvor za potrebe zaposlenih.

U periodu od oktobra 2000. godine do sada JKP “Čistoća” izvršilo je nabavku neophodnih osnovnih sredstava koja je najveću u poređenju sa nekoliko poslednjih godina. U tom periodu nabavljeni su dva nova autosmećara FAUN i VOLVO kao i autopodizač VOLVO. Nabavljene su i dve autočistilice koje se ubrajaju u najsavremenija sredstva koja se koriste u održavanju javne higijene u modernim Evropskim gradovima, a to su autočistilica DULEVO i MOTOSKOPE.

Takođe u ovom periodu potpisan je i ugovor sa Slovenačkom firmom “Atrik”, na osnovu kojeg su nabavljene dve nove nadgradnje za autosmećare i koji će pomoći u daljnjem osavremenjavanju našeg voznog parka.

JKP “Čistoća” u saradnji sa Zavodom za izgradnju grada 01. juna 2001. godine započela sanaciju gradske deponije, koje je do tada pre ličila na smetlište.

Ovim projektom koji je završen u leto 2002. godine, Novi Sad je dobio prvu saniranu i uređenu Gradsku deponiju u Jugoslaviji.

Na saniranoj Gradskoj deponiji JKP “Čistoća” je u septembru 2002. godine, u saradnji sa Izvršnim odborom Skupštine grada pristupila izgradnji Postrojenja za separaciju i baliranje otpada, što takođe predstavlja pionirski projekat u našoj zemlji. Postrojenje je završeno 15. novembra 2002. godine, kad je i pušteno u rad, a njegovi višedimenzionalni efekti očekuju se u dugom vremenskom periodu.

Gradska deponija u Novom Sadu je kontrolisano i delimično sanirano smetlište. Korišćenje deponije povereno je JKP „Čistoća“, a JP „Zavod za izgradnju grada“ realizuje investicione aktivnosti na izgradnji i uređenju deponije. Gradska deponija se na postojećoj lokaciji nalazi od 1963. godine.

Pre sanacije 2002. godine, deponija je imala svojstva divljeg smetlišta: bili su prisutni neregistrovani sakupljači, često su izbijali požari, bio je nekontrolisan pristup ljudima i životinjama, neprijatni mirisi su se prostirali na širu okolinu, a oticanje otpadnih voda je bilo nekontrolisano.

Sanacija smetlišta je sprovedena 2002. godine, a investitor u ime grada je bilo JP „Zavod za izgradnju grada“. Odabran je vid sanacije koji omogućava primenu minimalnih mera zaštite životne sredine, a sve u skladu sa raspoloživim finansijskim sredstvima.

Upravna zgrada Sektora deponije izgrađena je 2003. godine.

Tada je postavljena kompletna ograda i kapija sa rampom, kako bi prostor bio kontrolisan i kako bi se sprečio ulazak ljudi i životinja. Takođe, izgrađen je i obodni kanal kao barijera, ali i mesto za odvođenje površinskih voda okolnog tla i deponije. Napravljeni su servisni putevi za bezbedno kretanje vozila koja dovoze otpad, a primenjena je i degazacija. Postavljen je niz vertikalnih bunara, odnosno degazatora, za evakuaciju deponjskog gasa, koji je potencijalni izazivač požara na deponiji. Rekonstrukcija degazatora je izvršena 2009. godine, produžene su degazacione cevi u skladu sa nivoom odloženog otpada i u skladu sa novim urbanističkim planom.

Izgradnja nove sanitarne deponije planirana je na prostoru neposredno uz postojeću deponiju.

Gradska deponija je organizovan, ograđen i čuvan prostor, na kojem se smeće tretira prema predviđenim Planovima i Programima. Na gradskoj deponiji, od jeseni 2002. godine nalazi se i postrojenje za separaciju i baliranje otpada u kojem radnici koji sortiraju otpad, izdvajaju korisne sirovine, koje se nakon baliranja plasiraju na tržište sekundarnih sirovina. U decembru 2010. godine počela je izgradanja još jedne trake za separaciju i baliranje otpada koja je počela sa radom u 2011 godini. Iste godine se počelo sa izgradnjom reciklažnog dvorišta.

Delatnost hvatanja pasa i mačaka lutalica i uklanjanja uginuća je preuzeta od strane JKP „Zoohigijena i veterina“ krajem 2012. godine.

Za rad u postrojenju za separaciju i baliranje otpada se koriste građevinske mašine za manipulaciju balama marke MERLO i viljuškar marke POBEDA od 2002. godine, a 2003. su nabavljene još jedna građevinska mašina za manipulaciju balama marke JCB i dva utovarivača- robota marke JCB i BOBCAT. Za rad na deponovanju otpada su nabavljeni kompaktor marke BOMAG i kombinovana građevinska mašina JCB 2005. godine, a 2007. buldožer marke CATERPILAR. Od ranije na deponovanju otpada rade građevinske mašine buldožer TG-140 i utovarivač marke ULT.

Izmenom odluke o organizovanju Čistoće, krajem 2012. godine izbrisana je delatnost prikupljanje, prevoza i zbrinjavanja napuštenih i izgubljenih domaćih životinja. Tako ova delatnost ne postoji u planu poslovanja preduzeća za 2013. godinu, ali je Čistoća dužna da po nalogu Komunalne inspekcije uklanja pse i mačke lutalice na teritoriji Grada Novog Sada. Uhvaćene životinje se dopremaju u Veterinarsku stanicu, gde ih veterinari pregledaju, sterilišu i čipuju, a potom se zdrave životinje vraćaju na javne površine jer smo u obavezi da primenjujemo propisani program “Pet friendly” koji je deo stragegije Vlade Vojvodine za humano rešavanje problema pasa i mačaka lutalica u svim gradovima pokrajine.

JKP „Čistoća“ Novi Sad je u septembru 2010. godine započela realizaciju projekta postavke podzemnih kontejnera. Prvi podzemni kontejneri su postavljeni u centru Grada. Kako bi doprineli da Novi Sad izgleda što urednije i čistije, postavka podzemnih kontejnera se proširila i na ostale delove grada, pa se sada na ulicama Novog Sada nalazi 300 podzemnih kontejnera.

Podzemni kontejneri višestruko doprinose lepšem izgledu Novog Sada, jer onemogućavaju širenje neprijatnih mirisa, kao ni rasipanje i preturanje smeća.

U podzemnom delu kontejnera nalazi se nepropusna vreća, dok se na površini nalazi spoljno kućište kontejnera sa otvorom za ubacivanje smeća. U jedan podzemni kontejner staje smeća koliko i u četiri klasična kontejnera koji se nalaze na našim ulicama ili u četrdeset klasičnih kanti za smeće koje se koriste u individualnom tipu stanovanja.

Prednosti podzemnih kontejnera:

znatno povećan kapacitet kontejnera smeće je odloženo u nepropusnoj vreći i nema curenja temperatura zemlje je znatno manja od temperature vazduha, tako da nema brzog raspadanja otpada i neprijatnih mirisa nema mogućnosti da se pretura po smeću i sadržaj kontejnera rasipa u okolini mnogo je manja mogućnost za paljenje i sagorevanje sadržine kontejnera, jer brzo dolazi do gašenja s obzirom da nema dotoka svežeg vazduha manja buka prilikom pražnjenja kontejnera, jer nema istresanja

Podržite Plativoo Kako da primate račune ove kompanije putem Plativoo platforme?

  1. Kliknite na dugme "Zatraži svoje e-račune
  2. Sa liste kompanija izaberite kompaniju sa kojom želite da se povežete
  3. Ukoliko je status kompanije "Aktivna", ubrzo posle verifikacije podataka ćete dobiti vaše račune. Ukoliko kompanija još uvek nije "aktivna", svakako podnesite zahtev za povezivanjem te će vaš zahtev ubrzati proces povezivanja kompanije i Plativoo aplikacije, otud ćete svoje račune dobiti odmah po povezivanju.

Deljenje računa

Prosledi svoje račune

Račune koje ste dobili putem Plativoo aplikacije sada možete podeliti sa članovima domaćinstva, prijateljima, partnerima ukoliko su i oni korisnici Plativoo aplikacije. Ukoliko nisu, pozovite ih da postanu.

Plaćanje računa

PlativooEMBEDED opcija

Plativoo tim aktivno radi na povezivanju Plativoo platforme sa e-banking aplikacijama domaćih banaka. Odmah po povezivanju, korisnici Plativoo-a će moći jednokratno da povežu svoju banku sa Plativoo platformom te će ubuduće svoje račune moći da plaćaju na klik dirketno sa svog računa.

Background Image